Umění nám pomáhá přátelit se přes hranice
Pertneři

Premiéra projektu ve Valašském meziříčí 19.6.2013

Premiéra projektu ve Valašském meziříčí 19.6.2013

Propojení různých druhů uměleckých výpovědí je dnes již běžné, ale využít tuto uměleckou formu v projektu základní umělecké školy je stále ještě netradiční. ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí se společně se ZUŠ Čadca na tenký led moderního umění vydala v podobě realizace Projektu Umění nám pomáhá přátelit se přes hranice, podpořeného Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu přeshraniční spolupráce SR – ČR a Mezinárodním visegrádským fondem.


 


V červnu 2013 mělo ve Valašském Meziříčí svou českou premiéru nonkonformní představení London, ve kterém se propojilo současné výtvarné umění v podobě videoartu se scénickým tancem a dramatickým uměním. Náladu velkoměstského prostředí doplnilo graffiti streetového umělce s přezdívkou Hijack, který vytvořil přímo před představením stylizovanou sprejovou grafiku na téma Londýn.

Tak, jako je komplikované vidění současného světa očima postmoderního umělce, nebo očima současných teenagerů, tak výrazně jiné bylo celé multimediální představení London, které shlédlo zcela naplněné jeviště Amfiteátru. Pro některého diváka fantastická sonda do duší jejich dospívajících synů a dcer, pro jiného netradičně pojaté taneční vystoupení, pro jiného komplikovaná a příliš moderní podívaná. Na každý pád premiéra projektu London nenechala chladným nikoho z diváků, ani samotné tvůrce projektu. „Každé novátorské dílo se ve své době setkalo se zcela protichůdnými reakcemi – jak se stanovisky nadšenými, tak se zcela odmítavými“, řekla po premiéře ředitelka pořádající ZUŠ Alfréda Radoka, Yvona Wojaczková a pokračovala „a nevyhnulo se to ani tomuto, pro základní uměleckou školu tak netypickému představení, jakým projekt London je. Nás ale těší, že můžeme našim žákům nabídnout možnost pracovat i na zcela nových pojetích výtvarného a tanečního umění a umožnit jim rozšíření jejich vnímání tvorby o další rozměry.“Publikováno: 20.6.2013

« Zpět
full screen background image